REKLAM VEREBİLİRSİNİZ BİZE ULAŞIN

Buradasınız: HomeSatrançSatraçta Başarıya Giden Yol

Satraçta Başarıya Giden Yol

Kategori Satrant Nedir?
İlk yorumlayan ol!

 

KOMBİNEZON : Kombinezon,zorunlu hamleler dizisidir.Kombinezonu oluşturan ve bir birini izleyen hamleler  bir veya  daha fazla feda içerir.Kombinezonun amacı mat etmek  materyal yada pozisyon üstünlüğüne  ulaşmaktır.Kombinezonda feda zorunludur.Satranç tarafların mantık mücadelesidir ve her hamle her devam yolu kendine özgü bir fikir taşır.

FİL KOMBİNEZONLARI : Fil uzun menzilli bir alettir. Fil kendi alanından rakip alandaki mücadeleye aktif olarak katılabilir Filin en büyük yetersizliği aynı renk karelerde hareket etmesidir.

H7(h2) DE FİL FEDASI : H7(H2) de fil fedası ardından at ve vezirle atak başlatmak  tipik bir kombinezon çeşididir.

AT KOMBİEZONLARI : Ata ait kombinezon temaları çatal ve rakip aletlerin hareket alanlarını  daraltmaktır.

PİYON KOMBİNEZONLARI : Piyon kombinezonların birçoğu  vezire terfi veya çatal ile ilgilidir.

AĞIR ALET (VEZİR VE KALE)KOMBİNEZONLARI : Ağır aletlerin karakterislik özelliği açık dikeylerde ve 1. 2. 7. 8. Yataylarda çok etkili olmalarıdır. En tipik kombinezonlar şahın son yatayda olduğu  ve gidebileceği kare olmadığı konumlarda ortaya çıkar.

ALETLERİN İŞBİRLİĞİNE DAYANAN TİPİK KOMBİNEZONLAR :  Aletlerle ortaklaşa planlanan hamlelerdir.

SÜRÜKLEME  KOMBİNEZONLARI : Geniş hacimli konumların genel teorik sınıflandırmasına  temel teşkil eder.

KUŞATMA (ABLUKAYA ALMA BLOKE ETME) KOMBİNEZONLARI : Amaç rakip aletin hareket alanını daraltmak sınırlandırmaktır.bir çoğunda kuşatılan alet şahtır.

SAPTIRMA KOMBİNEZONLARI : rakip taşları başka karelere gitmeye zorlayarak  savunma görevinden uzaklaştırmaktır.

HAT AÇMA KOMBİNEZONLARI : Kazandıran hamleyi yapmamızı  engelleyen veya  hedefe giden yolda  engel olarak duran aletlerimizin feda edilmesine dayanır.

ÖRTME(PERDELEME)KOMBİNEZONLARI :Alet feda ederek rakibin aletleri arasındaki işbirliğini bozmaktır.Fedayı kabul eden tarafın diğer aletlerinin yolu kesilir etki alanları daraltılır.

SAVUNMANIN YOK EDİLMESİ KOMBİNEZONLARI : Feda yardımıyla savunmada görevli  rakip taşları ortadan kaldırmaktır.Neticede rakibin bir başka aleti yada karesi savunmasız kalır.

KARELERİ ELE GEÇİRME KOMBİNEZONLARI : Tehdit altında olan aletin feda edilmesi düşüncesi yatar.Fedanın amacı  önemli karelerin ele geçirilmesidir.

TAHRİP ETME(YIKMA) KOMBİNEZONLARI : Tahrip etme kombinezonları  çoğunlukla rok yapan şaha karşı feda yardımıyla rakip şahın piyon korunağını bozmayı amaçlar.

BİRDEN ÇOK TEMA (  FİKİR)İÇEREN KOMBİNEZONLAR : Bir çok kombinezonda tek bir fikir kullanılmamakta birkaç fikir birleştirilmektedir.

TUZAK : Düşünmeyi ve türetmeyi  seven oyuncu için  tuzak çok güçlü ve etkili bir araçtır kazama sürecini kısalta bilir veya zor durumda oyunu  eşitleye bilir  uzaklar fedalı veya fedasız olabilir  rakip farkında olmadan tuzağa düşerse ardından kombinezon gelir

YUKARIDA YAZILANLARI UYGULAMAK VE ANLAMAK İÇİN YENMEK VE YENİLMEYE ALDIRMADAN HER ZAMAN DÜŞÜNEREK OYNAMANIN ÖNEMİ ÇOKTUR.  

Bu kategoriden diğerleri: « Neden Satranç

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

2 KADEME ANTRENÖR

H O C A M I Z

Taktikler

Sponsorlarımız

SEVGİLİ DOSTLAR SATRANÇ SEVER VE YARDIM SEVERLER

BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

 

İRTİBAT : kemersatranc@gmail.com

Satranç Takvimi

« Ocak 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Kemer Satranç

Kemer'in satranç sitesi...önder Tatlıkalp